falrehberim

Yorumcu kayıtları devam etmektedir.Fal Rehberim yeteneklerini sergilemek isteyen yorumcuları fal severlerle buluşturuyor.

KAHVE FALI

Türk kahvesi 1517 yılında Yavuz Sultan selim döneminde Türk mutfağında yerini almıştır.Türk kahvesi daha sonraları Bosna, Orta Doğu ve Balkanlara arsından da dünyanın pek çok yerine yayılmış bir kahve kültürüdür. . Fakat kahve falı daha çok Türk kültürüne ait bir fal biçimidir. Kahve falının da ilk kez Osmanlı Saraylarında ortaya çıktığı bilinmektedir. Kaynayan kahvenin fincanın dibine çökmesiyle telve oluşur. Kahve falı telvenin şekillenmesi ve bu şekillerin yorumlanmasıdır.

KAHVE FALI NASIL BAKILIR?

Kahve falına baktırmak isteyen kişi kahveyi içmeden önce su içmesi gerektiği düşüncesi vardır. Hem bu şekilde ağzını arındırmış olur hem de falın gerçekçi çıkmasını sağlamış olur. Su içmeden direk kahve içen kişileri ise bu işte kendini profesyonel gören kişiler acemi olarak tanımlamaktadır. İçilen kahvenin telvesi ne çok sulu ne de çok kuru bırakılmalıdır. Ayrıca kahvenin hep aynı noktadan içilmesi gerektiği algısı da bulunmaktadır. Kahve içildikten sonra ise bir dilek tutularak fincan sol elle sağdan sola doğru döndürülür tabağa ters çevrilir ve soğumaya bırakılır. Fincanın dibi ve tabak soğumadan kesinlikle açılmaz. Bu noktaya ise şekillerin daha net belirmesi adına dikkat edilmektedir. Soğuyan fincan ve tabak önce birbirinden ayrıştırılır. Fal baktıran kişinin dileğinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği yorumlanır. Soğuduğu halde tabaktan ayrılmayan fincanlar ise peygamber falı olarak adlandırılmaktadır. Bu kişinin tüm dileklerinin kabul olacağı düşüncesi yaygındır. Fincanı zorla tabaktan ayıran kişinin ise huzursuzluk ve büyük sorunlar yaşayacağına dair bir inanış bulunmaktadır. İlk olarak fincandan başlanarak kahve telvesinin gerekse kahve telvesinin bulunmadığı boşluklardaki şekillere çeşitli anlamlar yüklenerek simgeler yorumlanır.Fal bakan kişi fal baktıran kişiye sorular sorarak faldaki bazı durumlara anlamlar yükler. Fincanın yorumlanması bitmesinden sonra ise tabaktaki fazla kahve süzülerek tabakta yorumlanır. Fal bakan kişi ise yorumda bulunurken elindekini sürekli saat yönünde çevirerek ilerleme kaydeder.Fal bakıldıktan sonra fincan, tabağın üzerine baş aşağı bırakılmaz, aksi takdirde fal bozulmuş olur. Kahve falına baktırmak isteyen kişiler genel olarak başkalarının niyetine içip fal baktırıp baktırmayacağı hususunda emin olamazlar. Başkasının niyetine kahve içilmez.Kahve falına baktırmak isteyen kişi, kahvesini kendi içmek durumundadır. Fal kapatılırken tutulan dilek tabaktaki damlanın hızlı ya da yavaş akması, dileğin de çabuk ya da geç olacağı anlamına gelmektedir. Tabağa bakıldıktan sonra, görülenlerin ve tutulan dileğin bir an önce gerçekleşmesini isteyenler hemen gidip fincanını yıkamalıdır. Kültürel etkisi İlk olarak haremlerde başlayan kahve falı, Osmanlı saraylarında kadınlar birbirlerinin yüzlerine söylemek isteyip de söyleyemediklerini, dedikoduları ve bunun gibi birçok söylemleri kahve fincanına bakarak söylemişlerdir. Günümüzde ise arkadaş ortamlarında fal kahve keyfinin ve sohbetin ayrılmaz bir parçası olarak devam etmektedir. Ekonomi ve iktidar üzerinde etkisi olmasada kahve falının sosyo-kültürel yapıyı günümüzde halen etkilemektedir.
Tüm Bloglar
Hakkimizda

En İyi Fal Sitesi - Gerçek Falcıların Adresi |Falrehberim


Bloglar
Bizi Takip Edin
©Tum Haklari Saklidir 2019